Reklama
  • Poniedziałek, 29 września 2014 (08:00)

    Hormonalny imnplant

Nie trzeba o nim codziennie pamiętać. Od niedawna w Polsce jest już dostępny antykoncepcyjny implant hormonalny. Lekarze chwalą go za skuteczność. Kto może go stosować?

Przypomina zapałkę, ma 4 cm długości i 2 mm szerokości. Składa się z silikonowych minikapsułek zawierających syntetyczny hormon progestagen.

Implant umieszcza się pod skórą po wewnętrznej stronie ramienia (zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa kilkadziesiąt sekund). Należy go założyć w pierwszych pięciu dniach cyklu. Do krwi od razu zaczynają się uwalniać niskie dawki hormonu, który hamuje owulację i dodatkowo zagęszcza śluz szyjkowy (co uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej).

Reklama

Jak długo działa? Przez mniej więcej trzy lata. W każdej chwili można go usunąć i zrezygnować z ochrony przed ciążą.

Dla kogo ta metoda jest dobra? Ginekolodzy polecają ją każdej z nas, ale przede wszystkim tym kobietom, które nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych ze względu na chorobę zakrzepową, palenie papierosów (implant nie zawiera estrogenów, które zwiększają ryzyko kłopotów z krążeniem).

Mogą go też bezpiecznie stosować nastolatki i kobiety, które jeszcze nie rodziły. Jest również zalecany w okresie laktacji. Jedyne skutki uboczne to nieregularne miesiączki albo ich zatrzymanie.

Więcej na temat:Nie | Lekarze | lekarze | ginekolodzy

Zobacz również

  • Jestem aktywna zawodowo, często wyjeżdżam służbowo. Podobno jest już dostępna nowa pigułka, dzięki której miesiączki pojawiają się co 90 dni. Czy to prawda? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.